Szkolne Laboratorium Fizyczne
Wstęp

Wielu nauczycieli narzeka na problemy z zaopatrzeniem pracowni fizycznej a ceny pomocy naukowych są bardzo wysokie. W przypadku dużych szkół stanowi to niewielki problem, jednak skutecznie hamuje rozwój pracowni przedmiotowych w niewielkich szkołach lub szkołach które dopiero powstają.

Tymczasem wiele pomocy naukowych daje się przygotować samodzielnie lub wraz z uczniami w ramach zajęć kółka fizycznego, na którym można sukcesywnie doposażać pracownię konstruując kilka pomocy w ciągu roku szkolnego. Przy okazji uczniowie mogą mieć sporo zabawy w czasie pogłębiania i poszerzania swojej wiedzy.

Pomoce których opisy które czytelnik znajdzie w niniejszym opracowaniu zostały skonstruowane w domu przez autora, oraz uczniów przy użyciu prostych narzędzi które przydają się w każdym domu z powszechnie dostępnych materiałów. Każdy opis zawiera spis potrzebnych elementów wraz z informacją gdzie owe materiały można zdobyć.

Wiele z opisów wymaga pracy z niebezpiecznymi materiałami lub energiami i powinny być wykonywane pod nadzorem osoby nie tylko dorosłej ale przede wszystkim wykwalifikowanej. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki zarówno w trakcie konstruowania jak i wykonywania eksperymentów.

Uwagi nie tylko konstrukcyjne

Kupując elementy elektroniczne warto kupować większe ilości. Kupując oporniki i kondensatory oraz diody i tranzystory małej mocy warto kupować całe opakowania, nawet jeśli potrzebujemy tylko kilka sztuk.

Klejąc pleksi klejem epoksydowym – warto zmatować lub lekko nawiercić w kilku miejscach powierzchnie klejone. Z gładkiego pleksi klej potrafi odpaść.

Blaszki stykowe oraz grubszy drut lutowany do gniazd bananowych trzeba wcześniej pobielić cyną. Lutowanie zamontowanych gniazd (przykręconych do plastikowych obudów lub pleksi) powinno być szybkie, gdyż plastik może się zacząć topić.

Jeżeli blaszka stykowa nie dotyka do nakrętki gniazda bananowego – może nie mieć z nim dobrego kontaktu. Dobrze jest w takich przypadkach przygotować podkładki zrobione z 2-3 zwojów linki miedzianej.

Wiele materiałów można zdobyć za darmo. Większość niewielkich kawałków pleksi oraz blach można dostać w firmach które tną je na wymiar – jako odpady.

Prawa autorskie

Zastrzegam sobie prawa autorskie do umieszczonych tu tekstów. Opisywane doświadczenia zostały wykonane przeze mnie. Opisywane konstrukcje zostały przeze mnie wykonane, bazując na urządzeniach podobnego typu. W przypadku urządzeń elektronicznych schematy są adaptacją schematów aplikacyjnych publikowanych przez producentów używanych w konstrukcjach układów scalonych oraz standardowych rozwiązań opisywanych w literaturze.

Zgadzam się na wykorzystanie opisów do celów niekomercyjnych.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany produkcją opisywanych tu przyrządów – proszę o kontakt.

Doświadczenia
Balon na ogrzane powietrze
Akcelerator magnetyczny
Ciecz nienewtownowska
Pomoce i przyrządy
Siłomierz
Prosty statyw
Butelka lejdejska i kondensator
Elementy obwodów elektrycznych
Opornik o zmiennym oporze
Generator dźwięku
Zegar laboratoryjny