Prosty statywspis treści

Statyw do pracowni fizycznej powinien mieć inną konstrukcję niż statywy używane w laboratorium chemicznym. W czasie pokazów fizycznych w pracowni szkolnej nie jest specjalnie istotne unieruchomienie poszczególnych elementów ale raczej podpowiecie popodpieranie lub zawieszenie oraz przygotowanie neutralnego tła które pozwala na dokładną obserwację demonstrowanych zjawisk.

Zamiast przygotowywać statywy zbudowane łap montowanych na prętach montowanych na odpowiednio ciężkich podstawach łatwiej przygotować statyw z elementów regałów modułowych na podstawie z kawałka deski.

Spis elementów

Elementcenaszt.dostępność
Deska sosnowa 60x20x2cm lub półka klejona z kawałków drewna17,00 zł1 szt.Markety budowlane
Płyta pilśniowa 3mm 60x55 cm4,00 zł1 szt.-,,-
Szyny regałowe do zawieszania podpórek pod półki, o długości 0,5 m9,00 zł1 para-,,-
Podpórki pod półki3,80 zł4 szt.-,,-
Deska sosnowa 50x10x2 cm8,00 zł1 szt.-,,-
Listwa aluminiowa (kątownik np 15x5 mm)10,00 zł1 m.b.-,,-
Kątownik4,00 zł2 szt.-,,-
Śruby M4, nakrętki M4, wkręty do drewna5,00 zł1 zestaw-,,-

Konstrukcja

Konstrukcję zaczynamy od przykręcenia kilkoma wkrętami do drewna płyty pilśniowej do krawędzi deski.

Następnie przykładamy do płyty szyny montażowe od regałów. Rozmieszczenie szyn nie jest krytyczne, jednak warto pamiętać o tym, ze będziemy podwieszali różne elementy pod wsporniki zamontowane na szynach, więc nie powinny znajdować się zbyt blisko krawędzi. W układzie modelowym odległość wspornika od krawędzi statywu wynosiła 15 cm a rozstaw szyn – 30 cm.

Rys. 1. Statyw do pracowni fizycznej wykonany z syn i wsporników od regału systemowego. Półki statywu zrobione są z deski i kątowników aluminiowych.

W płycie pilśniowej wiercimy otwory w miejscach mocowania wsporników a następnie montujemy szyny przykręcając je do płyty śrubami M4. Przy końcu opartym o podstawę wykonaną z deski – dodatkowo pod śrubę układamy kątownik montażowy i całość mocno skręcamy. Drugi koniec kątownika przykręcamy wkrętami do drewna do deski podstawowej i statyw w zasadzie jest gotowy.

Brakuje nam jeszcze półek na których będą umieszczane przyrządy doświadczalne. Pełną półkę przygotujemy z kawałka deski natomiast półkę służącą do podwieszania różnych elementów z dwu odcinków kątownika aluminiowego. Dodatkowe półki , poprzeczki i podstawki możemy wykonać w miarę potrzeby.