W dniach 16 i 17 grudnia 2016 roku odbył się na Politechnice Wrocławskiej hakaton – czyli maraton hakerów, w którym zmierzyło się 20 czteroosobowych zespołów programistów, pisząc w ciągu niecałych 24 godzin programy. Tematem hakatonu były symulacje.
JellyPizzaHack to hakaton zorganizowany wspólnie przez Koło naukowe Systemów Informatycznych i Sieci Komputerowej przy Politechnice Wrocławskiej oraz wrocławski oddział Credit Suuisse – jednego z największych pracodawców zatrudniających specjalistów z dziedziny szeroko pojętej informatyki.

Tematem hakatonu były symulacje. Zadaniem uczestników było przygotowanie programu będącego symulacją, przy czym nie określono co należy symulować pozostawiając to inwencji uczestników. Wśród prac które stanęły do konkursu mogliśmy zobaczyć symulacje rozmowy kwalifikacyjnej – przy wykorzystaniu analizatora i syntezatora mowy, symulator życia studenta przybliżający trudy codzienności studenckiego życia a także wiele kilka ciekawych symulacji prostych ekosystemów takich jak implementacja modelu drapieżnik – ofiara czy też modelowania doboru naturalnego w populacji sieci neuronowych. Nie mogło także zabraknąć symulacji układów mechanicznych. Dobrym przykładem jest tu symulator ruchu w polu grawitacyjnym wytworzonym przez zestaw mas – przydatny do planowania podróży kosmicznych.

Hakaton to nie tylko konkurs umiejętności, ale także wytrwałości i umiejętności pracy pod presją czasu i zmęczenia. Nie należy się wiec dziwić, że takimi imprezami interesują się duże firmy zatrudniające informatyków, ale i uczestnicy hakatonu mogli poszerzyć swoją wiedzę, gdyż do ich dyspozycji pozostawał przez cały czas imprezy zespół ekspertów – praktyków programistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy odpowiadali na zadawane pytania i pomagali rozwiązywać napotykane problemy. Można też było u nich zasięgnąć języka w sprawie praktyk.
Imprezie towarzyszyły także konkursy (nie tylko komputerowe) odbywające się w atmosferze twórczej zabawy i wprowadzające do współzawodnictwa dodatkowe utrudnienia i konieczność radzenia sobie z upływającym czasem.