Jak wybrać dobrego starostę? Nie jest to proste zadanie, gdy wśród setki nowych kolegów z uczelni każdy jest równie obcy i nieznajomy. Jednakże jest kilka istotnych cech, które powinna posiadać osoba, która nadawałaby się na Twojego idealnego starostę.
Twój nowy idealny starosta powinien być:
Dyspozycyjny. Obecny na większości wykładów, nawet tych mniej ważnych. Obecny zawsze wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Osobę dyspozycyjną znacznie łatwiej jest złapać, i nawiązać kontakt. Dopytać się o terminy, lub zgłosić coś tuż przed wykładem, w przerwie między ćwiczeniami, czy w trakcie okienka.
Dobrze zorganizowany. Planujący na kilka tygodni do przodu terminy kolokwiów i rezerwujący lepsze sale póki te są jeszcze wolne. Sprawnie zbierający i weryfikujący informacje które do niej lub niego dochodzą. Orientujący się co, gdzie i kiedy. Doinformowany. Zorientowany, gdzie i kiedy kogo można zastać. Jakie konsultacje kłócą się z planem zajęć danego kierunku, jakie nie. Utrzymujący kontakt z ludźmi z wyższych lat, wymieniający się notatkami.
Kontaktowy. Względem zarówno osób z kierunku jak i pracowników uczelni. Bez uprzedzeń w stylu a z tym nie gadam bo ich nie lubię. Jest sprawa do obgadania - trzeba ją poruszyć. Osoba która bez lęku pisze maila za mailem i biega za wykładowcami którzy notorycznie nie odpisują.
Empatyczny. To, ze starosta zaliczył dany przedmiot, to nie znaczy, że już go ta sprawa nie interesuje. Starosta powinien wiedzieć co w trawie piszczy. Kto ma problemy z zaliczeniem którego przedmiotu - nie robić za ludzi którzy mają wszystko w głębokim poważaniu, ale pomóc ludziom, których 'wykładowca nie lubi'.
Odpowiedzialny. Postać starosty jest osobą reprezentującą cały kierunek. I choć nam polakom, w krew weszło wybieranie nieodpowiednich, niereprezentacyjnych ludzi - warto przełamać ten stereotyp. Po prostu, by żyło się lepiej.
Jednakże każdy potrzebuje pomocy. Wyznaczenie konkretnych osób, które odciążą barki starosty niewątpliwie pomoże w usprawnieniu jego pracy. To w końcu bardzo odpowiedzialne zadanie. Kto powinien pomóc? Na przykład osoby, które są wybitnie lubiane przez co niektórych wykładowców, oni niewątpliwie bezboleśnie przełożą kolokwium, bądź dopytają się o zagadnienia. Pamiętając, że łaskawego oka profesury nie wolno nagiąć, można bardzo daleko dotrzeć.
Pamiętajmy jednak, iż wybór starosty nie jest kwestią dożywotnią. Jeśli osoba która sama powołała się na dane stanowisko, się nie nadaje, należy ją niezwłocznie zmienić. Nie ma sensu umartwiać się, czy spiskować. Czasem wystarczy rozmowa, czasem nie. Pamiętajmy jednak, że każdy z tu obecnych jest tylko i aż człowiekiem, i każdy może popełnić błędy. Zarówno przy decyzji terminu egzaminu, jak i wyborze starosty.