Po dłuższej przerwie w serii artykułów o płytce prototypowej do AVRów, postanowiłem do niej wrócić. w tym numerze opiszę płytkę z przekaźnikami umożliwiającą nam kontrolowanie urządzeń zasilanych z sieci (230V prądu zmiennego).
Przekażnik elektromagnetyczny wykorzystuje elektromagnes do poruszenia kotwicy która mechanicznie przełącza styki. Elektromagnes jest po stronie niskonapięciowej i podajemy na niego napięcie sterujące, natomiast po stronie wysokiego napięcia zwierane bądź rozwierane są styki w zależności od rodzaju przekaźnika.
Istnieją również przekaźniki stabilne, zwane półprzewodnikowymi, ich główną przewagą nad przekaźnikami elektromagnetyczymi jest brak elementów mechanicznych które by się zużywały. Są one stosowane w sytuacjach wykorzystujących PWM bądź inną metodę kontroli polegającą na szybkim przełączaniu, ponieważ żywotność typowego przekaźnika wynosi 10 000 przełączeń, zużyłby się on bardzo szybko.
Ponieważ przekażniki które kupiłem jako napięcia sterującego potrzebują 12V, a mikrokontroler działa na 5V, do każdego przekaźnika skonstruowałęm obwód przełączający. Obwód ten składa się z tranzystora, diody zabezpieczającej, diody LED która służy do pokazania stanu przekaźnika, oraz rezystora służącego do obciążenia tranzystora.
W mojej płytce mam wyprowadzone pięć pinów do kontroli
- wspólna masa
- 12V
- trzy piny do kontrolowania poszczególnych przekaźników
Ze względu na rodzaj przekaźników (SPDT - pojedyńczy przełącznik dwupozycyjny) po stronie wysokonapięciowej mam po trzy wyjścia na przekaźnik, wszystkie wyjścia zostały wyprowadzone na kostkę elektryczną ze względów bezpieczeństwa.
Bibliografia
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeka%C5%BAnik_statyczny
- http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_relay
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekaźnik
- http://en.wikipedia.org/wiki/Relay
Źródła grafik
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeka%C5%BAnik#/media/File:Przeka%C5%BAnik.GIF
- http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_relay#/media/File:Solid-state-relays.jpg