Geografia 
 
Kilka słów o Węgrzech
Kali
Węgry [węg. Magyarország] są państwem położonym w środkowej Europie, od wschodu graniczącym z Ukrainą i Rumunią, od północy ze Słowacją, od południa z Słowenią, Chorwacją i Serbią, oraz z Austrią od zachodu. Siedziba rządu węgierskiego znajduje się w Budapeszcie.

Węgry [węg. Magyarország] są państwem położonym w środkowej Europie, od wschodu graniczącym z Ukrainą i Rumunią, od północy ze Słowacją, od południa z Słowenią, Chorwacją i Serbią, oraz z Austrią od zachodu. Siedziba rządu węgierskiego znajduje się w Budapeszcie. Węgry to kraj zróżnicowany geograficznie. W środkowej, a zwłaszcza we wschodnio-południowej części dominują niziny (środkowa część Kotliny Panońskiej); na zachodzie i północy są to wyżyny i góry. Przez obszar państwa przepływa druga co do wielkości rzeka Europy – Dunaj. Kraj nie ma dostępu do morza. Obecne granice państwa ustanowione zostały w 1920 roku na mocy układu trianońskiego, w wyniku którego Węgry utraciły dwie trzecie pierwotnego terytorium.

Praprzodkami narodu węgierskiego, podobnie jak fińskiego i estońskiego, były najprawdopodobniej ludy wywodzące się z terenów środkowo-północnej Azji. Możliwym powodem osiedlenia się na obszarze współczesnych Węgier plemion ugrofińskich mogła być bardzo urodzajna gleba tego regionu, zwana czarnoziemem, co sprzyjało rozwojowi osadniczego trybu życia. Mimo ogromnych wpływów z zachodniej Europy, naród ten zdołał utrzymać swoją kulturową odrębność, o czym przekonać się można zwiedzając ten piękny kraj i przysłuchując się wyjątkowemu w swoim rodzaju językowi. Najbardziej znaną potrawą węgierską jest gulasz [guylás], czyli mięso (zwykle wołowe) w ostrym sosie paprykowym z cebulą, a najpopularniejszym alkoholem – wino, uważane za jedne z najlepszych gatunkowo w Europie. 15 marca oraz 23 października obchodzone są Święta Narodowe, upamiętniające rozpoczęcie rewolucji 1848 i 1956 roku. Dodatkowo 20 sierpnia świętuje się Dzień św. Stefana, patrona węgierskiego , na cześć rocznicy założenia państwa.

Węgry są krajem o słabej religijności. Nieco połowa mieszkańców tego kraju wyznaje wiarę rzymskokatolicką. Na następnych miejscach sytuują się kolejno ateiści (24,6%), kalwini (15,9%) i luteranie (3%). Regularnie w praktykach religijnych udział bierze mniej niż 10% społeczeństwa.

Przyjazne stosunki polsko-węgierskie sięgają XI wieku. O zbliżeniu tych dwóch krajów zadecydowało położenie geograficzne. Liczne unie personalne, zwłaszcza po XIV w., stopniowo zacieśniały współpracę obu państw. Polacy brali udział w wielu ważnych dla Węgier wydarzeniach, tj. Powstanie Węgierskie [1848] lub Rewolucja Węgierska [1956] przeciwko komunistom. Również Węgrzy wielokrotnie oferowali nam swoją pomoc (na przykład podczas Powstania Warszawskiego). 12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tradycyjna przyjaźń węgiersko-polska jest ciągle żywa, niestety obecnie rzadko jest wspominana, przez co wielu naszych rodaków nie przywiązuje do niej większej uwagi. Mam szczere nadzieje że w niedalekiej przyszłości porzucimy to okropne zaniedbanie.

ŹRÓDŁA

MATERIAŁY DO TEKSTU: http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gry

http://en.wikipedia.org/wiki/Hungary

http://www.1956.pl/poznaj_prawde/?lang=pl

http://www.bratanki.dbv.pl/news.php

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/

GRAFIKA: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Coat_of_Arms_of_Hungary.svg&filetimestamp=20090101183901

 
Opinie
 
Facebook
 
  
44072 wyświetlenia

numer 5/2012
2012-05-01


nowyOlimp.net na Twitterze

nowy Olimp - internetowe czasopismo naukowe dla młodzieży.
Kolegium redakcyjne: gaja@nowyolimp.net; hefajstos@nowyolimp.net